ROZVOD PO ŠVAJČIARSKY

ROZVOD PO ŠVAJČIARSKY

Vo Švajčiarsku rodinné záležitosti, ako manželstvo, rodičovstvo a rozvod, upravuje švajčiarsky občiansky zákonník (ZGB, čl. 90 – 251). Zákon o rozvode upravuje zánik manželstva a dôsledky rozvodu. Ak sa však pár chce rozísť, nemusí sa hneď rozvádzať. Švajčiarske rodinné právo rozlišuje medzi rozchodom a rozvodom.

Rozchod: Ak sa strany dohodnú na podmienkach rozluky, môžu vypracovať písomnú dohodu o rozluke a spoločne ju podpísať. Existujú však situácie, keď má zmysel nechať si schváliť dohodu o rozluke súdom. Napríklad, ak ste odlúčení, môžete požiadať o sociálnu pomoc alebo predbežné výživné, iba ak preukážete súdom schválenú dohodu o rozluke.

Právne účinky rozchodu:

  • Samostatne žijúce manželské páry sa stále legálne považujú za manželské páry,
  • samostatne žijúce manželské páry sú stále povinné poskytovať si vzájomnú podporu,
  • oddelení rodičia sa naďalej spoločne starajú o spoločné deti,
  • dohoda o rozluke upravuje starostlivosť rodičov.

Rozvod: Ak sa má manželstvo rozviesť a strany sa dohodnú na subsidiárnych bodoch rozvodu, predložia dohodu o dôsledkoch rozvodu s potrebnými dôkazmi a so žiadosťou o spoločnú starostlivosť o deti.

Právne účinky rozvodu:

  • Rozvod je konečné zrušenie manželstva,
  • dvojica sa delí podľa majetkového práva, teda majetok sa rozdeľuje podľa vlastníckeho režimu,
  • rozhoduje sa o výživnom (výživné na deti a manželov),
  • na spoločnej starostlivosti o deti sa nič nemení.

ČO MUSIA RODIČIA VEDIEŤ O DEŤOCH

Opatrovníctvo (ZGB, článok 133, 296 – 300): V prípade rozvodu zostáva spoločná starostlivosť, trvalý pobyt dieťaťa určujú obaja rodičia. Spoločná starostlivosť sa odoberie, iba ak nie je možné iným spôsobom chrániť záujmy dieťaťa.  Príkaz môže vydať iba súd alebo orgán na ochranu dieťaťa. Ak rodičia žijú oddelene, je vhodné určiť výživné pre dieťa a dohodu o rozdelení starostlivosti.

Výnimočný prípad:

Ak má súd alebo orgán na ochranu dieťaťa vydať príkaz na výlučnú starostlivosť, pre dotknutého rodiča sú dôležité dve práva – právo na návštevu a právo na informácie:

  • Hosťujúci poriadok (ZGB čl. 273, 274): Rodič, ktorý nemá právo na opatrovníctvo, má obvykle právo na návštevu. Toto právo je v skutočnosti aj povinnosťou; pretože dieťa má právo pravidelne sa stretávať s otcom alebo s matkou. Právo na návštevu sa nesmie použiť ako nátlakový prostriedok. Oprávnený návštevník má toto právo bez ohľadu na povinnosť platiť výživné. Ak je ohrozená pohoda dieťaťa, právo na návštevu sa môže byť obmedziť alebo odmietnuť.
  • Informácie a informovanie (ZGB 275a): Rodič, ktorý nie je opatrovníkom, by mal dostávať informácie a mal by byť informovaný o zvláštnych udalostiach v živote dieťaťa. Podľa nového článku 275a občianskeho zákonníka je možné získať informácie aj od tretích osôb, ktoré sa podieľajú na starostlivosti o dieťa; to zahŕňa učiteľov alebo pediatra.

Výživné na detí: Na určenie výživného, okrem trvania manželstva, je rozhodujúca životná úroveň počas manželstva, ako aj príjem a majetok partnerov. Ak je rozvod v čase rozchodu už v nedohľadne, žene sa odporúča, aby sa čo najskôr usilovala o návrat do práce, akonáhle to dovolia jej povinnosti pri starostlivosti o dieťa. Pokiaľ ide o otázku primeranosti zárobkovej činnosti rezidenčného rodiča, ​​najvyšší federálny súd nedávno prijal priekopnícke rozhodnutie a zaviedol „model na stupni školy“. Ak sa rodičia rozídu, dá sa očakávať, že hlavný rodič (najmä matka) zaujme 50% pozíciu po nástupe dieťaťa do školy (v závislosti od kantónu, od materskej alebo základnej školy), len čo dieťa prejde na strednú školu.

Od roku 2017 sa pri výživnom na deti rozlišuje peňažná starostlivosť a starostlivosť o deti. Peňažná starostlivosť konkrétne pokrýva potreby dieťaťa (základná suma, zdravotné poistenie, nájom, náklady na externú starostlivosť). Rezidenčnému rodičovi sa priznáva suma s príspevkom na starostlivosť o dieťa. Kompenzovať sa musí aj to, že nemôže vykonávať zárobkovú činnosť, a preto si nemôže (úplne) platiť živobytie.

Mediácia: Mediácia dáva rodičom príležitosť urovnať si konflikty bez toho, aby boli deti zaťažené, a nájsť riešenie, ktoré je čo najmenej konfliktné. Pri rozvode je však nevyhnutné obrátiť sa na sudcu. V ideálnom prípade by strany, ktoré odchádzajú, predložili súdu spoločnú dohodu. To je možné vyriešiť pomocou mediátora a šetrí to potenciálny konflikt pred súdom.

Spracované podľa: www.swissmom.ch