Dohoda rodičov – aká je jej forma?

Dohoda rodičov – aká je jej forma?

Dohoda rodičov sa štandardne považuje za najlepší záujem maloletých detí. Ak sa rodičia dohodnú na výživnom a na úprave svojich práv a povinností je to vždy vítané. Aj zo strany súdu, aj zo strany kolízneho opatrovníka. Dohoda má prínos aj pre samotných rodičov. Jednak sa vyhnú zbytočným komplikáciám a prieťahom v súdnom konaní, ale najdôležitejšie je, že dosiahnu pokoj vo vzťahoch rodičov a vytvoria emočne bezpečné a pokojné  prostredie pre svoje deti.

Presná forma dohody rodičov nie je vymedzená v zákone. Zákon hovorí len o tom, že rozhodnutie súdu o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov, ktorú musí schváliť súd. Inak je nevykonateľná. 

Zo zákona teda nevyplýva povinnosť uzatvoriť dohodu rodičov písomne. Forma sa odvíja od toho, v akom štádiu súdneho konania sa má dohoda uzavrieť. Pred podaním návrhu na súd, prípadne pred nariadeným pojednávaním vo veci, rodičia preferujú dohodu v písomnej forme, ktorá im umožňuje upraviť rodičovské práva a povinnosti. Najmä výživné a ďalšie skutočnosti, ktoré nebudú priamo v súdnom rozhodnutí. Avšak môžu pomôcť dôkladnejšie si upraviť vzájomné vzťahy a ďalšie okolnosti, ktoré rodičia považujú za dôležité upraviť písomne.

Písomná dohoda rodičov je väčšinou v rozsahu niekoľkých strán, a okrem úpravy rodičovských práv a povinností a výživného obsahuje napríklad dohodu o adrese trvalého pobytu detí, o spôsobe nahrádzania si termínov styku s maloletým dieťaťom a podobne. Avšak bez ohľadu na to, koľko strán bude dohoda mať, v rozhodnutí súdu bude len úprava rodičovských práv a povinností v rozsahu:

  • zastupovanie a spravovanie majetku maloletých detí,
  • určenie výživného,
  • starostlivosť o maloleté deti, teda rozsah kontaktu maloletých detí s rodičmi/rodičom.

Preto je dôležité pri príprave dohody rodičov sústrediť sa na úpravu najmä týchto bodov, keďže len tieto body budú obsiahnuté v rozhodnutí súdu a teda podľa zákona, sa budú dať reálne aj vykonávať.

Je bežné, že rodičia sa rozhodnú uzatvoriť rodičovskú dohodu krátko pred súdnym pojednávaním, či dokonca priamo na ňom. V takýchto prípadoch nie je priestor pripraviť dohodu písomne, ale dá sa uviesť súdu priamo do zápisnice. V takomto prípade, ak obidvaja rodičia vyjadria súhlas so znením rodičovskej dohody, súd s ňou ďalej pracuje. Inými slovami teda, forma dohody závisí na preferenciách rodičov, na ich požiadavkách a samozrejme, aj na okolnostiach za akých sa uzatvára. Mantinely zákon určuje. 

Nie je neobvyklé, že súd akceptuje aj čiastočnú dohodu rodičov, napríklad len v časti výživného alebo v časti úpravy starostlivosti o maloleté deti. V takomto prípade vo zvyšku rozhodne súd autoritatívnym rozhodnutím.

Treba však vedieť, že nestačí rodičovskú dohodu uzavrieť, hoci ju záujem účastníkov, zákon a súd preferujú. Musí ju schváliť súd, aby bola vykonateľná, pričom pred rozhodnutím si súd vyžiada ešte stanovisko kolízneho opatrovníka k obsahu uzatvorenej dohody rodičov. V prípade, ak má súd za to, že obsah dohody rodičov nie je v najlepšom záujme maloletých detí, dohodu neschváli.

JUDr. Michaela Pobijak 

Rodinný plán – alebo ako vyhrať pred bojom

Zaužívaná prax sa stavia k deťom ako k objektu práva a nie ako k rovnocenným ľuďom, ktorí majú čo do veci povedať. V Rade pre práva dieťaťa vnímame ako pevný bod, od ktorého treba začať tvoriť rodinný plán, dieťa. nehovoríme preto o rodičovskej dohode, ale o rodinnom pláne. Rodičia už zlyhali, dieťa je v tom nevinne a chce mať rodinu aj po zlyhaní dospelých. Preto by sa všetko malo odvíjať od princípu ako zachovať dieťaťu rodinné väzby napriek skutočnosti, že tie rodičovské väzby navzájom sa už rozpadli. Vnímate ten rozdiel? Nemôže ísť predsa o to ako usporiadať vzťahy rodičov k dieťaťu, ale presne naopak – ako vytvoriť nové väzby dieťaťa s „rozpadnutými“ rodičmi. Prikazuje to aj Dohovor o právach dieťaťa, napríklad v článku 3, ods. 1 – najlepší záujem dieťaťa je prvoradý vo všetkom, čo sa dieťaťa týka. Potom otázka stojí tak, ako bude mať dieťa vytvorené väzby s matkou, ako s otcom. Čo chce a v čom sa cíti najkomfortnejšie, nie ako to vyhovuje mame, či otcovi, alebo ešte nebodaj babkám a dedkom.

Vyvinuli sme metodiku ako zostaviť rodinný plán aj tam, kde si rodičia nevedia prísť na meno. Podľa autora filozofie stratégie, staročínskeho generála Sun-c´ „víťaz získava víťazstvo dávno pred bojom, porazený sa snaží o víťazstvo v boji“. Preto, skôr ako rodičia vstúpia do súdnej siene, mali by nájsť zhodu na rodinnom pláne, ktorí, ak spolu nedokážu komunikovať, sa dá zostaviť za pomoci odborníkov. Ak by ste chceli vedieť viac, alebo pomôcť – môžete napísať na info@pravadeti.sk.

PhDr. Jozef Tinka, PhD.

ilustračná fotografia: S&B Vonlanthen on Unsplash