Rodinné súdy už realitou

Rodinné súdy už realitou

Rodinné súdy sa stali realitou. Od 1. júna začalo fungovať 33 špecializovaných okresných súdov, zameraných na rodinnoprávnu agendu a 3 odvolacie (krajské) súdy – v Trnave (pre obvody Trnava, Bratislava a Nitra), Žiline (Žilina, Banská Bystrica, Trenčín) a Prešove (Prešov, Košice). V rámci tejto reformy sa vytvorili dva mestské súdy, jeden v Bratislave pre celé hlavné mesto a jeden v Košiciach pre mesto i okolie.

Nebudete však musieť cestovať napríklad z Považskej Bystrice do Trenčína, pretože zostali zachované tzv. pracoviská. V praxi to znamená, že súd zostane súdom, len sa zmenil jeho status samostatnej inštitúcie.

Pozitívom je, že sudcovia pre jednu agendu budú na jednom pracovisku. Budú sa stretávať v kanceláriách, na chodbe, v jedálni a budú diškurovať o svojich prípadoch, radiť sa, vymieňať si právne názory. Je dobre, že sa energia odbornosti skoncentruje takýmto spôsobom. Pravdou však je aj to, že pôvodní sudcovia si môžu so sebou priniesť aj predsudky, predpojatosť a chybné postupy. Veď kto je dokonalý, nie?

Určitú nádej dáva projekt motivovaný tzv. Cochemskou praxou z Nemecka, oficiálne označovaný ako „Zavádzanie jednotných zásad multidisciplinárneho prístupu v rodinnoprávnej agende“. Viacerí ste sa možno stretli s tým, že po podaní návrhu na súd ste dostali pozvánku na informatívne stretnutie rodičov a neskôr, spolu so psychológom, kolíznym opatrovníkom a advokátmi rodičov, pod vedením vyššieho
súdneho úradníka, ste hľadali dohodu. Signalizujete viaceré rozpačité skúsenosti. (Práve robíme prieskum o výsledkoch zavádzania projektu, budeme vás informovať.) Ako pri zavádzaní všetkého nového.

Interdisciplinárna spolupráca začala ešte v roku 2018 postupne na dvanástich súdoch, od januára 2022 je už na všetkých súdoch. „Je fajn, že vznikli rodinné súdy, mám rovnakú agendu a viac času sa jej venovať…“, zdôverila sa nám jedna bratislavská sudkyňa a priznala, že nový systém jej dáva viac priestoru robiť efektívnejšie.

Podľa metodiky ministerstva spravodlivosti, ktorá je pre súdy záväzná, postup od podania návrhu na súd do druhého pojednávania nemá trvať viac ako šesť mesiacov. Po prijatí návrhu súd najneskôr do troch týždňov postúpi vec koordinátorovi. Do mesiaca sa musí uskutočniť informatívne stretnutie rodičov a do ďalších troch mesiacov prvé pojednávanie, do pol roku druhé pojednávanie súdu. Znie to pekne,
ale od pôvodnej Cochemskej praxe sa to ešte dosť vzďaľuje. Jürgen Rudolph vždy a všade zdôrazňuje čas. Ten je rozhodujúci. Ak súd koná dlhšie ako mesiac, je to pre dieťa zničujúce. No keď si spomenieme na roky sa vlečúce spory, je ten pol rok doba snov.

Otvárame projekt kontroly Cochemskej praxe na rodinných súdoch so zámerom jednak poskytnúť informácie o tom, čo môžete očakávať a žiadať od súdov, a jednak chceme dať systému spätnú väzbu, aby sa zlepšoval. Aby vnímal, čo si myslia zainteresovaní rodičia, aké to má dopady na deti a čo treba robiť, aby sa predstavy a prax zbližovali.

Môžete pomôcť. Píšte o vlastných skúsenostiach, pýtajte sa, komunikujte, aby zmeny nezostali iba na papieri a v rovine dobrých úmyslov. Našu adresu poznáte: info@pravadeti.sk.

A ak chcete podporiť našu prácu, môžete darovať malú sumu TU. Ďakujeme.

Jozef Tinka

Photo by olia danilevich