PROGRAMOVÉ VYHLÁSENIE VLÁDY DÁVA DEŤOM A RODIČOM NÁDEJ

PROGRAMOVÉ VYHLÁSENIE VLÁDY DÁVA DEŤOM A RODIČOM NÁDEJ

Vláda Slovenskej republiky si osvojila niektoré veci z agendy Rady pre práva dieťaťa a vzala si za svoje dostať ich do života. Vyslala tak silný odkaz občianskej verejnosti, že bude pracovať na alternatíve Detského zákonníka, že chce počúvať hlas rodičov, že bude všade a vo všetkom chrániť práva detí, že skoncuje so zlými praktikami na poručenských súdoch a že posilní systém financovania mimovládnych organizácií. Najmä tých, ktoré sa venujú ľudským právam. Rada pre práva dieťaťa to už robí takmer desať rokov

Našu skúsenosť, že mnohí sudcovia svoje rozhodnutia vyťahujú z klobúka, vláda vypočula a chce s tým rázne skoncovať. Hovorí, že zriadi „Najvyšší správny súd SR, ktorý bude plniť aj funkciu disciplinárneho súdu pre sudcov, prokurátorov, exekútorov, notárov, správcov, prípadne aj pre iné právnické profesie“. V praxi to znamená, že každý bude mať možnosť súdiť sa so sudcom a inými štátnymi úradníkmi, ktorí budú konať svojvoľne. A nie je to len tak. Vláda sa chystá zaviesť do zákona nový trestný čin „prikrmovania“, ktorým, podľa vzoru rakúskej úpravy, postihne také korupčné správanie, pri ktorom nie je zrejmá a preukázateľná súvislosť medzi prijatím (poskytnutím) úplatku a konaním v rozpore s povinnosťami, pričom však môže byť takéto správanie motivované konať v rozpore s povinnosťami. Poznáte to, sudca rozhodol, všetci cítia, že je za tým niekoho „práca“, ale neviete to dokázať. „Prikrmovanie“ bude sankcionovať práve takéto konanie.

Vláda v tejto súvislosti zváži aj zavedenie trestného činu ohýbania práva podľa vzoru nemeckej úpravy. S ohýbaním práva máme veľmi neblahé skúsenosti…

Veľkou ambíciou je zmeniť mentalitu rodinného súdnictva. Sudca bude mať právo verejne odôvodniť svoj rozsudok, čo dáva priestor pýtať sa a dostať rozhodovanie pod verejnú kontrolu.

Budú presné lehoty, dokedy treba konať a vec vyriešiť, súdy sa budú špecializovať na rodinnú agendu a Cochemský model bude povinnosť, nie iba experiment. Zbytočné prieťahy sa majú dostať pod prísnejšiu kontrolu a chystá sa rozsiahla rekodifikácia Občianskeho zákonníka. Predpokladáme, že osobitná pozornosť sa bude venovať deťom. Je to zrejme aj reakcia na našu iniciatívu vytvoriť Detský zákonník. Iniciatíva vlády dáva priestor našej ambícii, podobne to urobili v Čechách. V novom občianskom zákonníku veľmi podrobne upravili problematiku sociálno-právnej ochrany detí.

Zlepší sa prístup verejnosti k tvorbe verejných politík. Rada pre práva dieťaťa získa širokú škálu možností, ako môže iniciovať prijímanie zákonov, podielať sa na ich tvorbe, presadzovať akceptovanie dobrej praxe do štátnej politiky, či vytvárať efektívny systém kontroly výkonu verejnej správy v oblastiach, ktoré sa priamo dotýkajú života detí.

Žiadali sme vytvoriť think-tank, čiže expertný orgán s účasťou zástupcov verejnosti, ktorý sa bude systematicky zaoberať situáciou detí. Vláda rozhodla, že „vytvorí poradný orgán Vlády SR, Radu Vlády SR pre rodinnú politiku a demografiu, ktorá pripraví Národnú stratégiu na podporu rodiny a demografického rastu v Slovenskej republike“. Veríme, že sa staneme súčasťou tohto procesu.

Vládny program vzbudzuje skutočnú nádej a zahŕňa mnohé z návrhov, ktoré Rada pre práva dieťaťa presadzovala a prostredníctvom lobingu sa snažila dostať ich do pozornosti exekutívnych inštitúcií. Zdá sa, že prvý krok vyšiel. Treba sa dobre pripraviť, aby nezostalo len pri ňom, ale, aby sa prax rýchlo a účinne zlepšovala.