
18 jan Netušené zmeny, ktoré môžu zamávať s čarodejníkmi v poručenskom súdnictve
Ministerka spravodlivosti v relatívnej tichosti zmenila trestný zákon a vypustila džina z fľaše! Možno si človek, ktorý žije v strese a napätí z porozchodovej traumy a boja o deti, ani nevšimne, že na mnohé problémy sa našiel liek. Volá sa ohýbanie práva a stal sa súčasťou trestného zákona (§ 326a). Presne cieli na problémy, s ktorými si doposiaľ mnohí rozvadení rodičia nevedeli pomôcť. Zasahuje do najskrytejších zákutí justičného systému a dáva nádej, že vojna o deti už nemusí byť taká drastická, aby vymazávala z ich života jedného z rodičov. Slabšieho. Vždy je to o tom, kto má peniaze alebo preferované pohlavie, ten má moc a na súdoch vyhráva.
„Moc korupcie je učupená v každom mimoprocesnom oslovení sudcu vo veci, v ktorej koná na základe jej pridelenia podľa vopred schváleného rozvrhu práce. Zásady spravodlivého procesu zakazujú sudcovi prihliadať na akékoľvek podnety, ktoré prichádzajú zvonka a nie sú súčasťou súdneho spisu,“ tvrdí Daniel Šváby, sudca Súdneho dvora Európskej únie.[1] Ach, jaj, ako dobre vieme, o čom hovorí. „Každý mimoprocesný záujem o informáciu o stave konania alebo žiadosť o skoré vytýčenie pojednávania, či iný podobný spôsob korumpovateľného oslovenia sudcu v súvislosti s vecou, ktorú práve rozhoduje, nech sa javí akokoľvek nevinne, je premysleným zásahom do súdneho procesu zvonka, ktorý poškodzuje autoritu súdu“, vysvetľuje Šváby a dodáva, že „ak sudca nemá zábrany osloviť takýmto spôsobom svojho kolegu, naznačuje tým, že aj jemu sa možno takto prihovoriť. Za plentou spravodlivosti takto vzniká neprípustný začarovaný kruh vzájomných kolegiálnych služieb a protislužieb. Takéto správanie sudcov nemôže v žiadnom prípade zostať mimo dosahu inštitučnej sankcie.“
S korupciou kráča ruka v ruke nespravodlivosť. Rozhodovanie, ktoré nový trestný paragraf definuje tak, že „kto ako sudca (…) pri rozhodovaní svojvoľne uplatní právo a iného tým poškodí alebo zvýhodní, potrestá sa odňatím slobody na jeden až päť rokov.“ Ak pôjde o deti sadzba sa zvýši na tri až osem rokov.
Nepôjde však len o sudcu, ako píše sudca Peter Šamko v Právnych listoch z 26.42020: „Páchateľom, či spolupáchateľom trestného činu prekrútenia práva môže byť iba špeciálny subjekt, avšak nie je vylúčené, aby iná osoba bola v postavení účastníka na tomto trestnom čine (napríklad advokát, ktorý úmyselne poskytne sudcovi návod na zjavne nesprávnu aplikáciu právnej normy v prospech jeho klienta, respektíve napríklad oznamovateľ, ktorý po dohode s policajtom uvedie úmyselne nepravdivé informácie o údajnej trestnej činnosti inej osoby, ktoré následne policajt úmyselne využije na vznesenie obvinenia, hoci vie, že trestné oznámenie je lživé, respektíve vie, že doposiaľ nemá žiadne dôkazy o trestnej činnosti inej osoby).“
Podľa Šamkovej úvahy by mohol byť spolupáchateľom akýkoľvek verejný činiteľ, ktorý bude mať vplyv na rozhodovanie v podstatných právnych otázkach. A práve sem sa, podľa nášho názoru, vmestia napríklad forenzní znalci, kolízni opatrovníci alebo iní odborníci, ktorí podávajú svoje stanoviská v poručenskej agende. Takúto úvahu podporuje aj Šamkov ďalší výklad: „Páchateľom, či spolupáchateľom trestného činu prekrútenia práva môže byť iba špeciálny subjekt, avšak nie je vylúčené, aby iná osoba bola v postavení účastníka na tomto trestnom čine (napríklad advokát, ktorý úmyselne poskytne sudcovi návod na zjavne nesprávnu aplikáciu právnej normy v prospech jeho klienta, respektíve napríklad oznamovateľ, ktorý po dohode s policajtom uvedie úmyselne nepravdivé informácie o údajnej trestnej činnosti inej osoby, ktoré následne policajt úmyselne využije na vznesenie obvinenia, hoci vie, že trestné oznámenie je lživé, respektíve vie, že doposiaľ nemá žiadne dôkazy o trestnej činnosti inej osoby).(..) Trestný čin prekrútenia práva možno spáchať aj nepriamo, t. j. ako tzv. nepriamy páchateľ. Napríklad v senátnej veci predseda senátu úmyselne oklame prísediacich ohľadne podstatných právnych skutočností prerokúvaného prípadu, čím ich fakticky ovplyvní tak, že hlasujú za určité rozhodnutie, ktoré sa prieči zákonu, avšak sám predseda senátu hlasuje proti nim, proti ich rozhodnutiu s výsledkom, že zostane prehlasovaný (na strane jednej predseda senátu hlasoval za zrejmý výklad právnej normy, na strane druhej však nepriamo úmyselne spôsobil, že výsledok rozhodovacieho procesu bol v rozpore s obsahom právnej normy).“
Hoci nové ustanovenie trestného zákona dáva veľký priestor na potláčanie korupcie a nespravodlivosti, nie všetko, čo sa bude javiť ako zneužívanie práva aj takým skutkom bude. Sudca Šamko vysvetľuje, že „pre naplnenie znakov skutkovej podstaty trestného činu prekrútenia práva nebude preto stačiť ani úmyselné nesprávne aplikovanie právnej normy, ak toto pochybenie nie je závažné (podstatné pre rozhodnutie), ale pôjde napríklad iba o úmyselne nesprávny výklad právnej normy v nepodstatnej čiastkovej otázke, ktorá nemala žiadny alebo len zanedbateľný vplyv na celkové rozhodnutie. Nemecká judikatúra uvádza, že o tom, či došlo k podstatnému (zásadnému) porušeniu zákona, sa musí rozhodnúť na podklade celkového posúdenia objektívnych a subjektívnych okolností.“
Každý zákon je taký dobrý, ako dobre s ním vedia ľudia zaobchádzať, ako účinne dokážu zabrániť neprávostiam, pomôcť slabším a ochrániť pred svojvôľou mocných. V každom prípade vznikla nádej, že zlá komunikácia medzi rodičmi, ktorá je podmienkou pri rozhodovaní, kto bude zodpovedný za dieťa v rozdelenej rodine, už nebude ignorovať stav, keď jeden rodič komunikuje a až čaruje, aby sa dohodol, ten druhý uhýba a súd mu aj tak zverí dieťa. Lebo moc. Lebo peniaze. Vidíme v tom príležitosť, ako zastaviť prax mnohých forenzných znalcov, ktorí svoje odporúčania vyťahujú z klobúka. Zákonná úprava zasiahne aj do práce kolíznych opatrovníkov. Nebudú môcť robiť závery od stola podľa zvyku svojich starých materí alebo podľa názorov svojich rozvedených kolegýň. Možno sa urobí prekážka pre vojnu advokátov, ktorí, v nasadení v prospech svojho klienta, obetúvajú najlepší záujem dieťaťa. Zákon prináša nádej, bude na aktéroch jeho aplikácie, ako zručne dokážu nové pravidlá využiť v prospech lepšieho života detí z rozdelených rodín.
Rada pre práva dieťaťa bude podporovať každého, kto bude mať prvoradý záujem chrániť dobré rodinné vzťahy dieťaťa. Všade. Na súdoch. Na sociálkach. V škole, či u lekára…
Jozef Tinka
[1] Pozri SME, zo dňa 9.1.2021